Clicky

Zwierzęta

Tresura psa : jak skutecznie wytresować psa?

tresura-psa
Napisane przez Radosław

Każdy właściciel psa musi zadbać o edukację swojego pupila. Tresura psa czy wychowanie szczeniaka nie należą do umiejętności bardzo skomplikowanych. Należy jedynie pamiętać o tym, aby robić to mądrze. Jeżeli tresowanie psa sprawia ci trudności, pamiętaj o tym, że z pomocą przyjdzie ci psi behawiorysta.

Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się m. in. : jak wygląda szkolenie psa, jak nauczyć psa chodzić na smyczy, jak oduczyć psa gryzienia, jak nauczyć psa czystości, jak nauczyć psa komend oraz jak wytresować psa, aby stał się pupilem ułożonym i takim który nas słucha.

Dlaczego tresura psa jest tak ważna?

tresowanie-psa

Warto wspomnieć, że tresura psa ważna jest nie tylko przy psach pomagających osobom niepełnosprawnym czy obronnym (1). Tak naprawdę szkolenie psa – każdego, nieważne czy to będzie bokser, czy amstaff, czy jakieś małe psy – niesie ze sobą szereg korzyści.

Oto niektóre z nich:

  • Wytresowany pies nie sprawia problemów behawioralnych, jest lepiej ułożony. 
  • Potrafi chronić mienie swoich właścicieli, a także ich samych.
  • Tresura psa nie jest dla niego nieprzyjemna, jeżeli przeprowadzi ją odpowiedni treser psów, a także behawiorysta psi.
  • Wytresowane czworonogi są w stanie pomóc osobom niepełnosprawnym w codziennych czynnościach, nawet jeżeli są to małe psy.
  • Ułożony i wytresowany pies zareaguje na komendę swojego pana bez większego problemu.

W jaki sposób wytresować psa?

Niektóre osoby, które wcześniej nie posiadały swoich pupili, zapewne nie wiedzą jak wygląda tresowanie psa czy jak długo trwa szkolenie psa. Nie martwcie się – podpowiadamy!

Poświęć na szkolenie 10-15 minut każdego dnia. To odpowiednia ilość czasu, ponieważ twój pies nie będzie w stanie skupić się na wykonywaniu czynności przez dłuższy czas.

Ustal, kto w rodzinie będzie trenerem. Pamiętaj, że zwierzę może mieć tylko jednego lidera, który będzie odpowiedzialny za jego szkolenie. Nie pozwól nikomu innemu wtrącać się do procesu szkoleniowego.

Odpowiednio zaplanuj szkolenie. Pierwsze ćwiczenie szkoleniowe powinno dotyczyć spania czworonoga w jego legowisku. Pozwoli to na uniknięcie wchodzenia psa na łóżka i kanapy.

Pamiętaj, aby zawsze nagradzać sukcesy i pozytywne zachowania swojego psiaka. Na początku możesz nagradzać psa smakołykiem, niemniej wraz z upływem czasu rób to coraz rzadziej. Pies nie może identyfikować pozytywnego zachowania ze smacznym chrupkiem czy kostką. W momencie, kiedy zauważysz, że pies coraz chętniej i pewniej wykonuje dane czynności, nagradzaj go poklepaniem po grzbiecie. Możesz go też pogłaskać.

Pamiętaj, aby treningi, jakie przeprowadzasz każdego dnia kończyć pozytywnym akcentem. Spowoduje to, że twój pupil będzie pozytywnie nastawiony do szkolenia, a lekcji nie będzie odbierał jako przykrego obowiązku do wykonania. Po każdym odbytym treningu daj mu jego ulubiony smakołyk w nagrodę. Zdarza się, że w niektórych przypadkach psy szczekają – należy w takiej sytuacji zignorować to przez ok. 30 sekund. Jeżeli pies skacze na ciebie, powiedz mu stanowcze ‘nie’ i odsuń go od siebie.

pies

Najczęściej wybieraną formą kształcenia psów przez właścicieli jest szkolenie psa w domu. Tego zadania podejmują się ludzie, którzy posiadają w tym zakresie należne doświadczenie. Jeżeli nie posiadasz takich umiejętności oraz brak ci konkretnej wiedzy – zwróć się do specjalisty w tej dziedzinie – treser psów na pewno ci pomoże. Wychowanie psa jest ważną kwestią, dlatego nie pozostawiajmy pupila samemu sobie.

Warto pamiętać o tym, że wiele podstawowych czynności można nauczyć zwierzę samodzielnie, np. jak nauczyć psa chodzić na smyczy, jak nauczyć psa czystości oraz jak oduczyć psa szczekania. To proste umiejętności, których mogą nauczyć się już małe psy. Jeżeli chcemy, aby nasz towarzysz był specjalnie do czegoś przystosowany, np. pełnił funkcję obronną, należy w takim wypadku skorzystać z ofert szkoleń obronnych.

Gdzie i ile kosztuje tresura psa?

Tresura psa odbywa się w każdym większym mieście w specjalnych szkołach. Koszty są bardzo zróżnicowane. Tresura psa może odbywać się w obecności innych psów, ale także w trybie indywidualnym, który jest znacznie droższy.

Tresura psa

szkolenie-psow

Poniżej przedstawiamy ogólne zasady dotyczące tego, jak wytresować psa. Oto one:

  • Pamiętaj, aby być konsekwentny – organizuj regularne ćwiczenia. Na wychowanie psa i wytresowanie poświęcaj każdego dnia ok. 15–20 minut.
  • Weź pod uwagę fakt, że każdy pies jest inny, dlatego jeden może uczyć się danych umiejętności szybciej, inny – wolniej. Nie ma reguły na to, czy małe psy robią to szybciej, czy większe. Dobrze ukierunkowane – zawsze są chętne do szkoleń.
  • Nie dopuść do sytuacji, w której twój pies będzie powtarzał negatywne zachowania. Bądź na to wyczulony, ponieważ może mu to wejść w nawyk, a wtedy pozbycie się negatywnego zachowania może już nie być taką prostą rzeczą do wykonania.
  • W momencie, kiedy twój pies opanuje już głosowe polecenia, rozważ, aby dodać do nich ręczne komendy. Sprawi to, że pies nie tylko usłyszy komendę, ale również w jakiś sposób ją ‘zobaczy’, a to pozwoli mu lepiej ją zapamiętać i się do niej stosować.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

pies-na-smyczy

Ta czynność wymaga od nas cierpliwości, gdyż nie da się nauczyć psa chodzić na smyczy od razu. Dobrze, aby tresura psa odbywała się w sprzyjających okolicznościach, np. na popołudniowym spacerze w parku, podczas zabaw na podwórku czy też w domu. 

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej smyczy. Jeżeli chodzi o długość, to powinna być uzależniona od wielkości naszego czworonoga. Przyjmuje się, że najodpowiedniejszą jest taka, która ma ok. 5–6 metrów i wykonana jest ze skóry albo plecionki. Warto na początku rozważyć zakup smyczy automatycznej, która w szybki sposób umożliwia właścicielowi za zareagowanie na zbyt gwałtowne ‘manewry’ psa.

Nie należy zapominać także o obroży. Psu, który wykazuje dużą ilość energii dobrze jest zakupić obrożę łańcuszkową, natomiast takiemu, który zachowuje się spokojnie podczas spacerów lepiej założyć szelki. Po wybraniu dla psa odpowiednich akcesoriów możemy zacząć tresurę.

  • Na początku uczymy go chodzenia przy nodze, na równi z nami.
  • Kolejnym etapem jest wypuszczanie go o kilka zaledwie kroków do przodu.
  • Należy pamiętać o prostych i jasnych komunikatach wydawanych pupilowi oraz o tym, że każdy przejaw posłuszeństwa powinien być nagradzany w postaci drobnego smakołyku.

Tresura psa nie jest zawsze jednak taka prosta, jak się nam wydaje. Pierwsza nauka chodzenia na smyczy czasami nie jest zwieńczona sukcesem.

Co w takim przypadku zrobić? Jeżeli na spacerze pupil zbytnio ciągnie i usiłuje wybiegać na kilka kroków przed właściciela, należy odciągnąć go lekko do tyłu, sugerując, że oczekujemy wyrównania tempa do naszego. Jeśli natomiast pies idzie zbyt wolno w stosunku do preferowanego przez nas spacerowego tempa, lekko podciągnijmy go do przodu lub zachęćmy krótkim, wspólnym podbieganiem.

Jak nauczyć psa czystości? Co robić, kiedy pies sika w domu?

sikanie-psa-w-domu

Wielu z was zapewne zastanawia się, jak wytresować psa, aby nie załatwiał swoich potrzeb w domu. Jak wychować psa, aby potrafił załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz? Oto nasze propozycje:

  • Warto pamiętać, aby na 2 godziny przed snem nie podawać psu jedzenia.
  • Zakupienie mat higienicznych również jest wskazane – nie tylko lepiej chłoną płyn, ale również niwelują nieprzyjemny zapach.

Koniecznie naucz psa, aby załatwiał swoje potrzeby w jednym miejscu. Istnieją 2 sposoby:

  • Pierwszym z nich jest porozkładanie mat wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Obserwujemy, w jakim miejscu pies załatwia swoje potrzeby i stopniowo zabieramy nieużywane maty.
  • Drugim sposobem jest ustalenie konkretnego miejsca na psie potrzeby i kierowanie na nie szczeniaka, jak tylko wydaje nam się, że potrzebuje się załatwić. Ten sposób wymaga od nas nieustannej obserwacji, co może być nieco uciążliwe. Za każde skorzystanie z maty pies musi zostać nagrodzony i otrzymać pochwałę. Nie wolno karać za popełnione pomyłki!

Wychodzenie na częste spacery – jeżeli mamy do czynienia ze szczeniakiem – należy nastawić się na bardzo częste spacery, nawet co godzinę. Obowiązkowe są te po jedzeniu, przebudzeniu i zabawie. 

W przypadku dorosłych psów nietrzymanie moczu może być związane z problemami żołądkowo-jelitowymi (2), dlatego też w takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Jak oduczyć psa szczekania?

Tresura psa odnosi się także do tego, jak oduczyć psa szczekania. Uciążliwie szczekający pies czasami stanowi duży problem, szczególnie w bliskim sąsiedztwie. Szczekanie to naturalne odgłosy psa, dlatego też nie zawsze jest wadą, a szczekający pies może niekiedy uratować ci życie, np. w momencie, kiedy ktoś chce okraść twój dom.

Przyczyn szczekania może być wiele, niektóre z nich to:.

szczekanie-psa
  • Chęć zwrócenia na siebie uwagi.
  • Chęć pokazania, kto tu ‘rządzi’.
  • Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem.
  • Zwrócenie na siebie uwagi innych zwierząt.

Jak wytresować psa, aby tak nie robił?

Na pewno nigdy w takiej sytuacji na niego nie krzycz, ponieważ to spotęguje dodatkowo jego reakcję. Nie przytulaj go w zamiarze uspokojenia i wyciszenia, ponieważ odbierze to jako pochwałę i będzie to robił nieustannie. 

Oprócz szczekania, domeną psów jest także wycieCzy wiesz dlaczego pies wyje? Przyczyną tego może być fakt, że został odizolowany od członków swojej rodziny i jest sam albo też został uwięziony.

Jak wychować psa? Jak nauczyć psa komend?

wychowac-psa

Tak naprawdę, w tej kwestii szkolenie labradora czy tresura owczarka niemieckiego wygląda podobnie. To, jak nauczyć psa komend zależy od naszych komend słownych oraz sygnałów wzrokowych. Oto niektóre sztuczki dla psa:

  • Komenda ‘leżeć’ Najpierw przyciągnij uwagę psa za pomocą smakołyku, trzymaj go tuż nad jego nosem. Następnie wymów jego imię i wyraźnie podkreśl komendę – leżećKolejnym krokiem jest powolne przesunięcie smakołyku w dół. W momencie, kiedy nasz towarzysz położy tułów na podłożu, powtórz komendę. Podaj psu smakołyk, pochwal go i pogłaskaj. Powtórz te czynności ok. 5 razy.
  • Komenda ‘siad’ Pokaż psu przygotowane wcześniej przekąski. Trzymaj psi przysmak tuż nad jego głową w taki sposób, aby mógł go widzieć i czuć. Chcąc go dostać – samoczynnie będzie opuszczał tylną część tułowia, więc w momencie, kiedy będzie w prawie siedzącej pozycji wypowiedz komendę: ‘siad’Gdy wykona tę czynność – pochwal go i daj smakołyk. Aby tresura psa była skuteczniejsza, możesz dodać znak dłonią – otwarta dłoń ze złączonymi palcami, wyciągnięta do przodu. Powtórz tę czynność ok. 5 razy.
  • Komenda ‘zostań’ Najpierw wypowiedz komendę ‘siad’Gdy pies wykona twoje polecenie, pochwal go, pogłaskaj i daj smakołyk. Następnie wymów imię psa, a potem spokojnym, ale jednocześnie mocnym głosem, powiedz 'zostań'. Wykonaj ruch otwartą dłonią, taki jak policjant na skrzyżowaniu pokazujący 'stop'. Przeciągnij czynność do 1-2 sekund. Powiedz stanowczym tonem 'dobrze, zostań', a następnie podaj psu smakołyk za poprawne wykonanie czynności, pochwal go i pogłaskaj. Na zakończenie powiedz ‘dobrze, możesz iść’.
  • Komenda ‘nie ruszaj’ - W momencie, gdy pies przyniesie przedmiot albo bardzo często również śmieć należy go zawołać i pokazać zabawkę lub smakołyk. Jeśli pies zostawi przyniesioną rzecz i podbiegnie do nas – chwalimy go i w nagrodę podajemy smakołyk lub rzucamy zabawkę. Jeśli jednak twój pies jest raczej oporny na takiego typu – łagodne metody szkolenia – zastosuj inne sposoby. Zaopatrz się w lekki łańcuszek treningowy. Kiedy twój pies zajmuje się jakimś odpadkiem, wypowiedz komendę „nie rusz” i rzuć w niego łańcuszkiem. To spowoduje u niego dezorientację i zmusi do wykonywania tej czynności. Gdy jednak pies zdąży już podnieść jakiś niepożądany przedmiot, musisz umieć nakłonić go do jego wyplucia. W czasie, gdy twój pies ma w pysku coś, czego nie powinno tam być, powiedz komendę "oddaj" i podłóż rękę pod pysk, a drugą ręką pokaż mu jego zabawkę (najlepiej piszczącą) i zachęć go do zabawy. Pies najprawdopodobniej ulegnie twojej pokusie i wypluje to, co miał w pysku. Ruszy do zabawki. W tej sytuacji należy go w pochwalić, pogłaskać i w nagrodę – pobawić się z nim.

Jak oduczyć psa gryzienia? Czy można to zatrzymać?

gryzienie-psa

Psy najczęściej gryzą przedmioty, kiedy zostają same w domu, więc kiedy planujesz wyjść, zapewnij swojemu pupilowi kompana – innego psa, mogą to być zabawki, lecz nie zawsze one pomagają. 

Jeżeli zdarzy się, że twój pies coś pogryzie – nigdy go nie bij, ponieważ w ten sposób uczysz go negatywnych zachowań.

Kiedy chcesz oduczyć zwierzaka gryzienia, musisz reagować w momencie, kiedy przyłapiesz go na gorącym uczynku. Zwróć uwagę psa poprzez klaśniecie w dłonie. Podaj mu do gryzienia zabawkę. Rób to zawsze, kiedy gryzie coś, czego nie powinien. Niedawno na rynku pojawiły się spraye, które skutecznie zniechęcają psy do gryzienia popsikanych nim przedmiotów.

Bardzo dobrą metodą jest także korzystanie z puszki wypełnionej monetami. W momencie, kiedy pies zaczyna gryźć dany przedmiot, wydaj komendę ‘źle, nie wolno’ i zacznij trząść puszką, w której znajdują się monety. Psy nie lubią hałasu grzechotania, więc bardzo prawdopodobne, że przestaną gryźć i zniechęcą się do podgryzania przedmiotów.

Możesz też pomyśleć o zakupieniu zabawki, którą napełnia się jedzeniem dla psa. Takie zabawki spowodują, że zwierzak będzie do niej chętnie wracał, ponieważ będzie wiedział, że zawsze znajdzie w niej coś dobrego.

Próba sił

Powodem, dla którego pies gryzie jest też próba sił. Psy chcą w ten sposób wypróbować swoich właścicieli i sprawdzić, czy mają nad nimi władzę. W takich sytuacjach, kiedy twój szczeniak próbuje takiej zabawy, od razu ją przerwij. Daj swojemu psu jasno do zrozumienia, że to ty masz nad nim władzę. Tresura psa nie jest procesem jednolitym, dlatego musisz stawiać wyraźne granice.

Tresowanie i szkolenie psa to zajęcie, któremu warto poświęcić czas. Sprawi to, że nasze zwierzę nabierze pożądanych umiejętności, a także stanie się jeszcze lepszym towarzyszem w codziennym życiu. Tresura psa spowoduje, że między tobą a twoim pupilem wytworzy się silna więź.

Mamy nadzieję, że z naszego artykułu dowiedziałeś się, jak wytresować psa, jak oduczyć psa gryzienia oraz do kogo zgłosić się po pomoc w kwestii działania, jakim jest tresura psa.

Dodaj komentarz