Clicky

Zwierzęta

Szczur domowy: jak zadbać o szczura hodowlanego w domu?

szczur-domowy-hodowlany
Napisane przez Radosław

Szczur domowy to popularne zwierzę, które znajduje wielu miłośników. Choć tradycyjnie zwykło się myśleć o nim jako o zwierzęciu nieczystym i przenoszącym choroby, szczur zjednuje sobie sympatię ludzi dzięki temu, że jest inteligentny i towarzyski. Również jego hodowla nie należy do najtrudniejszych zadań.

Przed adopcją szczurzego przyjaciela należy jednak zapoznać się z paroma podstawowymi informacjami i poradami.

Gryzonie domowe w służbie nauki

Nie wszyscy wiedzą, że popularność szczura domowego ściśle łączy się z wykorzystywaniem tego zwierzęcia w laboratoriach naukowych. To właśnie jemu, lecz także innym gryzoniom laboratoryjnym, takim jak myszy, świnki morskie czy króliki, zawdzięczamy postęp, który dokonuje się w medycynie, biologii, genetyce i farmacji.

Choć sprawa wykorzystywania ich do badań budzi znaczne kontrowersje wśród obrońców praw zwierząt (1), bez tego nie dokonałoby się wiele przełomowych odkryć. Pierwsze szczury domowe były właśnie uwolnionymi zwierzętami laboratoryjnymi.

Rasy szczurów - szczur dumbo i inne

Przed podjęciem decyzji o adopcji lub zakupie szczura, warto zapoznać się z typowymi cechami różnych szczurzych odmian. Do najbardziej popularnych należy choćby szczur dumbo, którego cechą charakterystyczną są wyjątkowo duże uszy.

szczur-dumbo

W ostatnich latach popularność zyskuje również bezwłosy szczur hodowlany. Szczur bez sierści – odmiany Fuzz lub Sphinx – robi wrażenie swoim wyjątkowym wyglądem, lecz należy pamiętać, że wymaga też specjalnej pielęgnacji.

Nowy przyjaciel – szczur w domu

Kiedy już zdecydujemy się na adopcję zwierzaka, musimy przed jego przybyciem do naszego domu zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy.

Wszystkie gryzonie domowe należy trzymać w klatkach, przede wszystkim ze względu na ich bezpieczeństwo. Zakup odpowiedniej klatki będzie naszym największym wydatkiem.

Poza tym będziemy potrzebować specjalnej karmy, ściółki (trocin, siana lub żwirku drzewnego), miski, poidełka i zabawek.

Przy wyborze klatki należy trzymać się podstawowej zasady, która głosi, że im więcej przestrzeni życiowej będzie miał szczur domowy, tym lepiej będzie się czuł. Klatka dla jednego osobnika powinna mieć co najmniej 80 cm długości, 50 cm szerokości i 80 cm wysokości.

Ważne jest też, by wybrać klatkę z wysuwaną lub odczepianą kuwetą. Należy pamiętać, że wszystkie gryzonie domowe wymagają regularnej wymiany ściółki, a odpowiednia konstrukcja klatki bardzo to ułatwia.

Obecnie na rynku istnieje wiele gadżetów, których zadaniem jest umilanie życia szczurków. Przedstawiamy listę przydatnych akcesoriów:

  • hamak – zawieszony w klatce stanowi wymarzone miejsce do snu i odpoczynku.
  • tunel – szczury kochają zabawę i przeciskanie się przez tunele.
  • huśtawka ze sznurka.
  • drewniany domek – idealny do schowania się przed całym światem.

Jeśli właściciel posiada minimalne zdolności manualne, może spróbować samodzielnie tworzyć z drewna, kartonu i sznurków wyjątkowe zabawki, tory przeszkód i mostki dla swojego zwierzaka. Każdy szczur domowy na pewno będzie wdzięczny!

Gdzie postawić klatkę?

Umiejscowienie klatki ma bardzo duży wpływ na jakość życia szczura. Nie należy stawiać jej w przeciągu ani przy źródle ciepła, np. przy kaloryferze lub nagrzewających się sprzętach!

Dobrze jest też zadbać o to, by zwierzę czuło się w klatce przytulnie i miało zapewniony spokój. Lepiej nie stawiać jej w miejscu, gdzie ciągle ktoś się kręci i hałasuje.

Szczur domowy – zwierzę stadne czy samotnik?

Wiele osób zastanawia się, czy ich zwierzak nie będzie się czuł samotny, jeśli nie zapewnią mu towarzystwa innych przedstawicieli tego samego gatunku.

Takie obawy są jak najbardziej słuszne, szczur hodowlany jest bowiem zwierzęciem stadnym. Dlatego najlepiej zdecydować się na dwójkę zwierząt tej samej płci, lub nawet na większe stadko.

Należy jednak pamiętać, by nie trzymać w jednej klatce niewysterylizowanych osobników tej samej płci, jeśli nie chcemy by nasze stado w krótkim czasie bardzo się powiększyło.

Co jedzą szczury domowe?

Podstawą szczurzej diety powinna być specjalna, zbilansowana i pełnowartościowa karma przeznaczona dla tego gatunku.

Nie wszystkie gryzonie domowe mogą jeść to samo! Nie należy więc kupować karmy dla chomika lub królika, tylko produkt przeznaczony typowo dla szczura.

Dobrze jest też podawać zwierzakowi świeże warzywa i owoce, a także biały ser, jogurt i jajka, ponieważ są one wszystkożerne i potrzebują białka zwierzęcego.

jedzenie-szczur

Jak oswoić szczura?

Oswajanie szczura nie jest trudnym i żmudnym procesem. Szczurki są przeważnie niezwykle towarzyskie i naturalnie pragną kontaktu z człowiekiem.

Warto jednak wyczuć, co lubią, a czego nie lubią szczury. Każdy szczur domowy jest przecież odmienny, ma swój wyjątkowy charakter i temperament.

Musimy rozumieć, że szczur domowy w nowym otoczeniu z początku może czuć się nieco niepewnie, unikać kontaktu z człowiekiem, niekiedy nawet gryźć. Najlepiej spróbować cierpliwie przeczekać ten czas, nie narzucać się ze swoją czułością ani nie wyjmować na siłę z klatki.

Najlepiej oferować od czasu do czasu smakołyki z ręki, zachowywać się spokojnie, nie robić hałasu w okolicy klatki, nie stukać w pręty. Wtedy początkowo onieśmielony szczur domowy powinien prędko nabrać do nas zaufania.

Ile żyje szczur domowy?

Chyba każdy, decydując się na zwierzę domowe, chce wiedzieć, jak długo będzie cieszyć się jego obecnością. Szczur hodowlany żyje przeciętnie 2 lata, pojedyncze osobniki dożywają trzech lat. Dla wielbicieli tych uroczych zwierząt to oczywiście zdecydowanie za mało.

Warto jednak pamiętać, że długość, a przede wszystkim jakość życia szczura w dużej mierze zależy od właściciela i odpowiedniej opieki.

Kupić czy adoptować?

Adopcja zwierzaka, którego nikt nie chce, to szczytna idea, którą jak najbardziej warto promować.

W sieci znajdziemy mnóstwo ogłoszeń o szczurach do oddania, często razem z klatką i całym wyposażeniem.

Jeśli chcemy kupić szczurka, pamiętajmy, by udać się raczej do profesjonalnej hodowli o dobrej renomie, niż do pierwszego z brzegu sklepu zoologicznego. Taki wybór zwiększa szansę, że szczur domowy będzie zdrowy i genetycznie nieobciążony, dzięki czemu dłużej będziemy się cieszyć jego towarzystwem.

1 Komentarz

Dodaj komentarz