Zatrucie alkoholem ma na swoim koncie każdy, kto pił duże ilości alkoholu, często o różnej zawartości procentowej, w czasie długich imprez. Poranny ból głowy, pragnienie, ból żołądka po alkoholu oraz złe samopoczucie to jedynie wybrane objawy kaca, na jakie skarżą się Polacy. Dlatego warto poznać domowe sposoby na kaca, aby poranek po świetnej imprezie nie kojarzył się z uciążliwymi dolegliwościami.
Co jest dobre na kaca?
Popularne polskie przysłowie mówi, że na kaca najlepsza jest praca. Być może twórcy tej ludowej mądrości chodziło o to, aby zamiast narzekania na syndrom dnia po zająć się normalnymi obowiązkami zawodowymi.
Najpopularniejsze sposoby na kaca zalecają przede wszystkim picie dużej ilości wody, aby wypłukać resztki alkoholu z organizmu. Dzięki wodzie, choć równie często zalecane są elektrolity na kaca, nerki mogą szybciej przefiltrować krew oraz wydalić alkohol z organizmu.
Tabletki na kaca to bardzo często leki o działaniu przeciwbólowym, które się zaleca ze względu na ból głowy. Najskuteczniejsza jest aspiryna na kaca, która faktycznie minimalizuje bóle migrenowe. Czasem zalecana jest witamina C na kaca, choć niemal każdy pijący mężczyzna słyszał, że następnego dnia po alkoholowej libacji warto pić sok z kwaszonej kapusty (1), ostatecznie można sięgnąć po sok pomidorowy na kaca. Witamina C przyspiesza odtrucie alkoholowe, a obecne w sokach mikroelementy wyrównują braki elektrolitów. Czy zatem istnieje jakieś jedno konkretne lekarstwo na kaca? Niestety nie.
Domowe sposoby na kaca
Choć niektórzy przed pójściem na imprezę sięgają po różnego rodzaju specyfiki, które mają zminimalizować objawy po kacu, to jednak większość sięga po sprawdzone sposoby na kaca dopiero po powrocie do domu.
Co jest dobre na kaca? Wszelkie soki z kiszonek, a więc wymieniany już sok z kapusty czy sok z ogórków kwaszonych. Zaleca się także picie zakwasu buraczanego, który również przyspiesza proces oczyszczania organizmu i minimalizuje zatrucie alkoholowe.
Naturalne soki można pić na czczo, aby ugasić palące pragnienie. Obecne w nich witaminy pomagają w detoksykacji, a mikroelementy uzupełniają ich niedobór. Zatrucie alkoholem może oznaczać problemy gastryczne, dlatego wypicie szklanki soku z kapusty czy ogórków reguluje zniszczoną przez alkohol florę bakteryjną.
Poza piciem wody, elektrolitów czy soków z kiszonek, to takie produkty spożywcze jak szparagi czy zioła, tez pomagają leczyć kaca. Niektóre sposoby na kaca są jednak bardzo zaskakujące.
Należy pamiętać też, że większość osób na kacu bardzo źle znosi posiłki o stałej konsystencji. Rano odczuwają raczej silne pragnienie, dlatego tak chętnie wybierają wszelkie kwaśne soki, zupy jak ogórkową czy rosół, ale również - wybrane napoje gazowane. Najlepiej zatrucie alkoholowe minimalizują napoje zawierające kofeinę, czyli wszystkie napoje typu cola.
Zawarta w nich kofeina ma również działanie przeciwbólowe, zatem zmniejsza objawy porannej migreny na kacu. Ważna jest także zawartość cukru w tych napojach - glukoza na kaca może być również dosypywana bezpośrednio do wody i w takiej postaci przyjmowana. W ten sposób leczący kaca przyjmuje określoną porcję energii z cukru prostego.
Często zaleca się także picie mocnej czarnej kawy czy herbaty, jednak każdy z tych napojów dodatkowo działa moczopędnie. Ich picie z jednej strony pomaga w minimalizowaniu objawów kaca, ale jednocześnie mogą one przyspieszać dalszą utratę elektrolitów z organizmu.
Jak zwalczyć kaca, aby jego objawy były jak najmniej uciążliwe?
Niektórzy uważają, że najlepszym sposobem na kaca jest śniadanie następnego dnia, które powinno się opierać na jajach, zarówno w postaci gotowanej, jak i zwykłej jajecznicy bez dodatków. W ciągu dnia można również jeść warzywa, natomiast zaleca się unikanie potraw tłustych i smażonych ze względu na możliwość wystąpienia nudności i wymiotów. Sama wątroba, obciążona dużą ilością alkoholu, może bardzo źle znosić tradycyjne posiłki.
W internecie można również znaleźć zalecenia, aby "na kacu" pójść na trening fizyczny czy skorzystać z sauny.
Na kaca najlepsza jest praca - czy na pewno?
Dlaczego zatem zarówno praca fizyczna, jak i ćwiczenia fitness nie są zalecane jako sposób na zwalczenie kaca? Chodzi tu głównie o wydolność organizmu, który musi zwalczyć skutki uboczne przemiany alkoholu w inne substancje. Z tego powodu po treningu zamiast szybkiego usunięcia alkoholu z organizmu można sobie zaserwować dodatkowe problemy zdrowotne.
Niestety, ciężka praca fizyczna przynosi organizmowi więcej szkody, nie pomaga również jej stosowanie na odtrucie alkoholowe.
Równie ważne przygotowanie do imprezy
Zanim zaczniemy się zastanawiać, co na kaca zastosujemy następnego dnia po imprezie, warto pamiętać o kilku zasadach, jakie należy stosować przed imprezą i w jej trakcie.