Clicky

Zdrowie

Lek na biegunkę : sprawdzone domowe sposoby na biegunkę

biegunka
Napisane przez Radosław

Kiedy pojawiają się problemy jelitowe, domowe sposoby na biegunkę mogą być wybawieniem. Wymioty, ból brzucha i biegunka, szybko niszczą codzienny porządek dnia i utrudniają normalne funkcjonowanie. Poza tym, powodują ogromny dyskomfort i bardzo wycieńczają organizm. Zanim udamy się do lekarza, najlepiej sprawdzą się stare, sprawdzone sposoby, które bez obaw możemy stosować zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Domowe sposoby na rozwolnienie, służą nam od pokoleń, aż do dziś.

Zioła

Najlepszym rozwiązaniem są naturalne sposoby na biegunkę. Podstawą jest oczywiście odpowiednie nawodnienie organizmu. Powinniśmy spożywać od 3 do 5 litrów klarownych płynów, w małych porcjach.

Na szczególną uwagę w domowej apteczce zasługują w tym wypadku zioła oraz przygotowane z nich napary. Mają one właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dzięki temu, działają ściągająco na błonę śluzową jelit i pomagają lub całkowicie zwalczają stan zapalny odpowiedzialny za nasze dolegliwości. To bardzo szybki sposób na biegunkę.

Zioła, które mogą nam pomóc to:

  • Kora dębu - Wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Działa ściągająco, dzięki obecności garbników. Działa nie tylko na zmienione chorobowo śluzówki w jelicie ale również w gardle i jamie ustnej.
  • Kwiatostan lipy - Najlepiej sprawdza się w przypadku problemów jelitowych wywołanych stresem. Sprawdzi się również idealnie, kiedy występuje przewlekła biegunka, pomagając zwalczać współistniejące stany zapalne. Ma szerokie zastosowanie lecznicze.
  • Koniczyna polna - Działa bakteriobójczo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dodatkowo chroni układ pokarmowy przed krwawieniami. Zawiera garbniki, węglowodany i witaminy.

Dieta przy biegunce 

Dieta przy biegunce ma ogromne znaczenie i może nam pomóc szybciej pozbyć się objawów. Często zastanawiamy się, co jeść na biegunkę, aby sobie pomóc a nie dodatkowo zaszkodzić. Oczywiście bardzo ważne, jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów.

W naszej diecie, jako lek na biegunkę najlepiej sprawdzą się: 

Owoce :

  • check
    Suszone morele
  • check
    Banany
  • check
    Czarna porzeczka
  • check
    Pieczone jabłko
banany

Warzywa, przekąski i dania : 

  • check
    Gotowane jajka
  • check
    Gotowane ziemniaki
  • check
    Gotowana marchewka, marchwianka z ryżem 
  • check
    Gotowana lub upieczona dynia, zupa z dyni
  • check
    Rosół z ryżem
  • check
    Solone paluszki
  • check
    Krakersy
  • check
    Suchary

Gorzka czekolada na biegunkę

Właściwie zawarte w niej kakao, spowalnia perystaltykę jelit i ogranicza wydzielanie wody, do jelita cienkiego. Co ważne, gorzka czekolada na biegunkę, powinna mieć minimum 70% kakao. Już kilka kostek doda nam energii i pomoże pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Nie należy jednak nadużywać tego sposobu, ponieważ zawiera teobrominę. Spowalniając perystaltykę jelit - w wypadku zatrucia pokarmowego - może zatrzymać toksyny w organizmie, powodując przedłużenie dolegliwości i pogorszenie naszego stanu. Niestety w pewnych przypadkach, domowe sposoby na biegunkę się nie sprawdzą. 

Węgiel na biegunkę

Węgiel leczniczy, czyli węgiel aktywowany, to skuteczny lek na biegunkę. Działa ochronnie na błonę śluzową jelit. Dodatkowo ma właściwości absorbujące, dzięki czemu pochłania bakterie i toksyny a następnie jest razem z nimi wydalany. Węgiel leczniczy sprawdzi się również kiedy występuje biegunka wirusowa. Węgiel na biegunkę, może być podawany w różnych formach i ilościach.

Jagody na biegunkę

jagody-na-biegunke

Jagody, również aronia, jako domowy sposób na biegunkę, sprawdzą się w postaci naparu, soków lub nalewki. Ze względu na cierpki smak, łatwiej podawać je w postaci rozcieńczonej, niż suszonych owoców. Jagody na biegunkę, to dobry pomysł w każdej postaci.

​​​​Siemię lniane

Siemię lniane sprawdzi się idealnie, nie tylko, kiedy występuje u nas ból brzucha i biegunka. Napar z siemienia, odstawiony na jakiś czas, tworzy kisiel, który pokrywa błony śluzowe całego przewodu pokarmowego, jednocześnie zapobiegając i lecząc wrzody żołądka, stany zapalne w układzie pokarmowym a także alergie pokarmowe. 

Siemię lniane zawiera witaminy, cynk, żelazo, magnez oraz wiele innych składników, wspomagających funkcjonowanie naszego organizmu

Liście poziomki

Podobnie jak wiele ziół, zawierają garbniki, które działają ściągająco na błony śluzowe. Współczesne badania ujawniły także, że dezaktywują toksyny wydzielane przez szczepy bakterii chorobotwórczych. Nie tylko liście, ale również owoce poziomki, mają wiele zastosowań leczniczych. Warto pić napar poziomkowy zarówno przy rozwolnieniu, jak i na co dzień. Ten domowe sposoby na rozwolnienie może świetnie smakować. 

Czarna herbata

czarna-herbata

Czarna herbata, najlepiej gorzka, ewentualnie z minimalną ilością cukru. Zawiera ona taninę, która blokuje wchłanianie substancji toksycznych i działa przeciwzapalnie na błonę śluzową jelit. Ewentualny cukier wspomoże i przyspieszy wchłanianie wody i sodu i doda sił. Niektóre domowe sposoby na biegunkę mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki w każdej kuchni. 

Wytrawne wino czerwone

Działa, spowalniająco na perystaltykę jelit. Naukowcy uważają, że wytrawne czerwone wino i napary ziołowe, to nie tylko najlepsze domowe sposoby na biegunkę ale również na przeziębienia i inne choroby. Nie ma to, jak zatrzymać biegunkę, fundując sobie odrobinę relaksu. 

Biegunka u dzieci

biegunka-u-niemowlaka

Kiedy problem dotyka starszych dzieci, oprócz alkoholu, możemy zastosować wszystkie domowe sposoby na biegunke, które stosujemy u dorosłych.

Biegunka u niemowlaka może zafundować nam więcej stresu. Niemowlęta bardzo szybko się odwadniają. Dodatkowo, nie są w stanie nam powiedzieć, co je boli. W związku z tym, najlepszym co możemy zrobić, będzie podanie zatwardzających owoców i warzyw w postaci musów lub drobnych kawałków. Musimy też pamiętać o dużych ilościach wody. Jeśli domowe sposoby na biegunkę zawodzą, niezwłocznie udajmy się do lekarza.


Jak zatrzymać biegunkę u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia ?

Najlepszym rozwiązaniem, jest podawanie piersi lub mleka modyfikowanego na żądanie, w mniejszych porcjach.


Jeżeli u dzieci występują częste biegunki, lub jeśli objawy nie ustępują, również powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Typowe rozwolnienie, nie powinno trwać dłużej niż 3 dni.

Ponadto, jeśli domowe sposoby na biegunkę nie pomogły, występują dodatkowe objawy, gorączka, zlewne poty lub pojawia się krew nie powinniśmy zwlekać z wizytą w gabinecie lekarskim ani chwili.

1 Komentarz

  • A jak dla mnie zawsze najlepszym sposobem była i jest smecta. Czy to u małego dziecka, czy u seniora – w mojej rodzinie zawsze to było skuteczne. A jakoś do domowych metod nie mam przekonania – jeśli wiem, że co pomoże, to nie testuję innych rozwiązań. Bo po co?

Dodaj komentarz