Clicky

Uroda

Pielęgnacja tatuażu: jak dbać o tatuaż?

dbanie-o-tatuaz
Napisane przez Radosław

Pielęgnacja tatuażu jest równie ważna, jak jego wykonanie, ponieważ zaniedbanie może spowodować, że w miejscu wymarzonej ozdoby zostanie nam blizna. Jak dbać o tatuaż po wykonaniu oraz jak to robić w późniejszym okresie?

Jak dbać o świeży tatuaż?

dbac-o-tatuaz

Wychodząc ze studia tatuażu zazwyczaj dostajemy szczegółową instrukcję postępowania w pierwszych dniach, a stosowanie się do niej jest kluczowe do prawidłowego zainicjowania procesu gojenia. Tusz został naniesiony przy pomocy tysięcy szybkich ukłuć igieł, więc powstała otwarta rana. Musimy nauczyć się, jak dbać o tatuaż.

Po wykonaniu zazwyczaj zakładany jest opatrunek na tatuaż z folii spożywczej. Powinno się ją co 3-4 godziny zdejmować, ranę delikatnie przemyć łagodnym mydłem, dokładnie spłukać i osuszyć (bez tarcia!) ręcznikiem papierowym. Następnie należy zaczekać kilkanaście minut, żeby tatuaż pooddychał, po czym posmarować go cienką warstwą kremu lub maści.

Maść na tatuaż często kupuje się w studiu. Na temat maści i kremów zdania są podzielone, niektórzy zalecają używanie tylko dedykowanych kosmetyków, inni uważają, że wazelina będzie wystarczającą ochroną.

Każdy tatuażysta poleca przetestowany przez siebie krem do tatuażu, więc trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czym smarować tatuaż, ale ważnymi substancjami czynnymi, zwłaszcza w pierwszych godzinach/dniach, są alantoina i D-pantenol. Natłuszczają i nawilżają, dzięki czemu nie formują się strupy. Najgorsze, co może się przytrafić, to powstanie dużych strupów, które potrafią całkowicie zniweczyć wysiłki artysty.

Prawidłowa pielęgnacja tatuażu od razu po zrobieniu obejmuje także zakaz moczenia w wodzie, zatem długie kąpiele w wannie trzeba zastąpić szybkim prysznicem przez co najmniej pierwsze dwa tygodnie. Warto dodać, że dotyczy to także zanurzania w basenie, rzece czy morzu. Tutaj dochodzi dodatkowe ryzyko zakażenia. Jeśli podejrzewamy, że mogła wdać się infekcja, przez krótki czas zalecane jest smarowanie maścią z antybiotykiem.

Gojenie tatuażu

Przez pierwszy okres z tatuażu może wypływać osocze z odrobiną pigmentu. To naturalne, że nadmiar tuszu wychodzi w początkowym etapie gojenia. Po upływie 48 godzin warto zrezygnować z folii, dbając o higienę tatuażu oraz o to, by nie ocierał się on o ubranie. Proces przemywania i smarowania maścią przebiega dokładnie tak samo, jak opisano wcześniej, teraz dbamy po prostu o dostęp powietrza do rany. Maść na tatuaż nakładamy regularnie przez przynajmniej 3 tygodnie, jeśli chcemy, by ładnie się zagoił i nie nastąpiła utrata koloru.

gojenie-tatuazu

Wygląd świeżego tatuażu po zdjęciu folii może trochę szokować, ponieważ często ilość wydobywającego się osocza jest duża. Nie należy jednak zbytnio się tym przejmować, ważne jedynie, by za każdym razem dokładnie zmyć wypływające z rany substancje.

Ból, jaki odczuwamy od razu po wykonaniu tatuażu, powinien każdego dnia być mniejszy, a obrzęk stopniowo znikać. Jeśli skóra jest mocno zaczerwieniona ponad tydzień lub opuchlizna się powiększa, należy udać się jak najszybciej do lekarza, który nauczy nas, jak dbać o tatuaż, który został zainfekowany.

Po upływie około 5-6 dni rana zaczyna swędzieć, pojawia się łuszczenie naskórka (1). Bardzo kuszące jest zdrapywanie małych strupków, ale trzeba się powstrzymać, ponieważ dłubanie w tatuażu grozi usunięciem pigmentu i nierównomiernie rozłożonym kolorem. Krem do tatuażu przydaje się w tym etapie najbardziej, ponieważ łagodzi swędzenie i nawilża. 

Po dwóch tygodniach goją się jeszcze głębsze warstwy skóry, choć tatuaż wygląda, jakby rana całkowicie się już zregenerowała. Naskórek może łuszczyć się drugi raz, choć to nie reguła. Wszystko zależy od indywidualnych właściwości skóry. Systematycznie smarujemy przez cały czas, aż do około 30 dnia po wykonaniu. W późniejszym okresie warto często nawilżać tatuowaną skórę, by dłużej cieszyć się intensywnym kolorem.

Pielęgnacja tatuażu w zależności od miejsca wykonania

Jak dbać o tatuaż w różnych miejscach na ciele? Często mówi się o tym, gdzie tatuowanie najbardziej boli, ale to okres gojenia bywa bardziej problematyczny. Zwłaszcza, kiedy mamy tatuaż na plecach, a akurat nadeszła zima. W przypadku miejsc, które narażone są na ocieranie, dobrze zaplanować wykonanie tatuażu w okresie wiosenno-letnim, by jak najczęściej móc odsłaniać świeżą ranę.

Tatuaż na stopie często trudno mieć odsłonięty. Przy każdej okazji w domu zdejmujemy obuwie, a świeżą ranę zabezpieczamy, by nie była narażona na otarcie. Tatuaż na łopatce może być problematyczny dla osób, które pracują przy biurku, a także kierowców.

Ciężko goi się czasem tatuaż na nadgarstku z powodu ciągłego ruchu tego miejsca. Tatuaż na nodze dobrze goi się z tyłu łydki, nieco gorzej wysoko na udzie, w okolicy pachwiny.

Tatuaż bez bólu

Dla tych, którzy boją się bólu, jest tatuaż tymczasowy. Henna do tatuażu zostawia ślad przez kilka tygodni i może być doskonałą alternatywą dla igły. Gojenie tatuażu rzecz jasna nie ma tutaj miejsca. Henna do tatuażu ma jednak podstawową wadę, posiada ograniczoną paletę kolorów.

Pielęgnacja tatuażu to nie wszystko. Przed podjęciem decyzji o jego wykonaniu warto zapoznać się z przeciwskazaniami (2).

Dodaj komentarz