Clicky

Uroda

Czarne mydło do twarzy i włosów : jakie właściwości?

savon-noir-czarne-mydlo
Napisane przez Aneta

Wśród kosmetyków coraz modniejsze stają się produkty naturalne, dzięki którym kobiety z wybranego regionu na świecie dbają o urodę. Takim produktem, który kilka sezonów temu na dobre zagościł w polskich łazienkach, jest czarne mydło, produkt o charakterystycznym zabarwieniu i zapachu.

Czym jest czarne mydło i dlaczego warto po nie sięgać?

Czym jest czarne mydło?

czarne-mydlo

Czarne mydło, inaczej savon noir to nic innego jak czarne mydło marokańskie. To właśnie Maroko (1) uznaje się za miejsce jego powstania a pochodzące stąd mydła uznawane są za najlepsze. Sam produkt jest raczej ciemnobrązowy niż czarny, ma również konsystencję pasty, która ze względu na zawartość składników charakteryzuje się dość specyficznym zapachem, przypominającym zapach wędzonego dymu.

Od stuleci czarne mydło wytwarza się ręcznie. Do jego produkcji potrzebna jest oliwa z oliwek w postaci zmydlonej oraz pasta z oliwek. Oryginalne czarne mydło marokańskie gotuje się w specjalnych kadziach, w których dochodzi do odseparowania wody.

Dzięki zawartości oliwek mydło jest produktem nawilżającym skórę i włosy. Jednocześnie to właśnie dzięki oliwkom czarne mydło może mieć bardzo zróżnicowaną barwę, od ciemnej zieleni po ciemny brąz. Charakterystyczny zapach, jaki ma kosmetyk, nie pozostaje jednak na skórze.

Różne rodzaje czarnego mydła

Nie każdy produkt opisywany jako mydło czarne, faktycznie nim jest.

Prawdziwe mydło marokańskie powinno zawierać oliwki, na których oparte jest jego działanie. Tymczasem na rynku dostępne są różne produkty, w tym między innymi czarne mydło syberyjskie, które zawiera aż 37 różnych ziół, oraz czarne mydło afrykańskie, które zawiera nierafinowane oleje, przy czym oba produkty reklamowane są jako mydło czarne.

czarne-mydlo-marokanskie

Czarne mydło afrykańskie

W odróżnieniu od mydła marokańskiego, mydło afrykańskie sprzedawane jest w kostkach o niejednolitej barwie. W składzie tego czarnego mydła znalazł się olej palmowy i kokosowy oraz surowe masło Shea (2). Ostatnim dodatkiem, który przesądza o kolorze mydła afrykańskiego, są wypiekane strąki drzewa kakaowego. 

Mydło afrykańskie zawiera bardzo dużo gliceryny, dlatego powinno być przechowywane z dala od wilgoci (bardzo łatwo nasiąka wodą). Doskonale się pieni, zawiera również witaminę A i E, dlatego może być stosowane przy cerze trądzikowej, łojotokowej czy ze skłonnością do zmian dermatologicznych.

Może je także wykorzystać jako czarne mydło do włosów, przy czym jedynie do pierwszego mycia, po którym zaleca się umycie włosów delikatnym szamponem. 

Czarne mydło syberyjskie

Ze względu na zawartość ziół i olejów naturalnych coraz powszechniej stosowane jest czarne mydło syberyjskie. W jego składzie znalazły się zioła oraz naturalne oleje o bardzo zróżnicowanym działaniu. Mydło może być stosowane do mycia skóry i włosów ze względu na zawartość dziegcia o działaniu antyłupieżowym czy prawoślazu minimalizującego zmiany zapalne na skórze.

Podobnie jak klasyczne czarne mydło, także i mydło syberyjskie ma konsystencję pasty do mycia, którą można stosować do codziennej pielęgnacji cery, ciała czy włosów. Mydło zawiera m.in. glistnik jaskółcze ziele, krwawnik, pokrzywę czy rumianek, jak i olej sojowy, pichtowy czy z rokitnika. Dodatek wosku mineralnego chroni skórę i włosy przed nadmiernym przesuszeniem. 

Mydło syberyjskie zmniejsza łojotok skóry głowy oraz wydzielanie sebum w przypadku cery ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania. Może być również stosowane jako peeling enzymatyczny - wystarczy nałożyć je na twarz i zmyć dokładnie wodą po kilku minutach.

Właściwości : dlaczego warto sięgać po czarne mydło?

Tradycyjnie czarnym mydłem myto całe ciało. To dzięki zawartości oliwek osoby z cerą trądzikową mogą je stosować jako mydło antybakteryjne, pozwalające na wysuszenie zmian na skórze. Czarne mydło antybakteryjne można również stosować punktowo na zmiany skórne, bowiem mydło przyspiesza także proces ich wyleczenia.

Mydło czarne bardzo dokładnie i dogłębnie oczyszcza skórę. Można je stosować jako mydło peelingujące, wystarczy pozostawić je na skórze na kilka minut, a następnie zmyć. W tym przypadku jego działanie można porównać do delikatnego peelingu enzymatycznego.

Stosowane jako tradycyjne mydło do mycia nawilża skórę, pozostawiając na niej delikatny film. Po umyciu mydłem czarnym nie ma również efektu ściągania skóry, która również nie reaguje żadnymi reakcjami alergicznymi na kosmetyk. Stosowane regularne jako mydło peelingujące mydło czarne pozwala na skuteczne pozbycie się zaskórników

Miłośnicy produktów naturalnych mogą je stosować jako czarne mydło do włosów. Zadba wówczas o odpowiednie nawilżenie skóry głowy, a jednocześnie odżywia przesuszone włosy. Mydło czarne do włosów może jednak pozostawić na włosach dość specyficzny zapach, co stanowi wadę produktu.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz