Gotowanie jajek - wydawałoby się błahostką. Niestety, chyba każdy zna to rozczarowanie, kiedy wyczekane jajko na miękko, podczas śniadania okazuje się być ugotowane niemal na twardo. Na szczęście jest kilka zasad, które przybliżą wam, jak ugotować jajka dokładnie tak, jak byśmy tego chcieli.
Kilka przydatnych wskazówek
Gotowanie jajek - ile gotować jajko na miękko?
Aby jajko na miękko faktycznie miało płynne żółtko, czas gotowania powinien wynosić 3-4 minuty, nie dłużej. Czas zależy głównie, od wielkości jajek.
Jajka z lodówki wkładamy do wody, w momencie postawienia wody na gaz. Czas gotowania liczymy od momentu wrzenia wody. Jajka w temperaturze pokojowej, wkładamy do garnka, kiedy woda już wrze.
Po upływie minuty, dobrze jest zamieszać wodę w garnku, żeby białko równomiernie ścięło się wokół żółtka.
Jeśli lubimy półpłynne żółtko, idealne jajka na półmiękko ugotujemy tak samo, jak jajko na miękko. Wystarczy wydłużyć czas gotowania do 5-6 minut, w zależności oczywiście od wielkości jajka. Białko zetnie się idealnie, a żółtko zacznie się delikatnie ścinać.
Gotowanie jajek - ile gotować jajka na twardo?
Jajka na twardo, do pełnego ścięcia białka i żółtka, potrzebują między 8 a 10 minut. Ważna jest wielkość jajka. Dłużej gotowane jajka tracą zupełnie swoje właściwości odżywcze i walory smakowe. Jajko na twardo, gotowane za długo, może stać się gumowe i niesmaczne.
Jeśli lubimy jajka na półtwardo, odpowiedni czas ich gotowania wynosi między 6 a 8 minut. Białko i część żółtka będą całkowicie ścięte a sam środek jajka pozostanie delikatnie płynny.
Gotowane jajka na półmiękko, jajka na półtwardo lub jajka na twardo to świetny pomysł na dodatek do zup i sałatek. Poza wyśmienitym smakiem, dają też wspaniały efekt wizualny. Szczególnie w formie nie w pełni ściętej.
Urządzenie do gotowania jajek, czyli sposób na idealne gotowanie jajek
W sklepach z RTV i AGD możemy spotkać na półkach urządzenie do gotowania jajek. Co to takiego?
Najczęściej, jest to urządzenie, która gotuje jajka przy pomocy pary wodnej. Takie urządzenie nie kosztuje zazwyczaj więcej niż 100 zł.
Jego użycie jest bardzo łatwe, jednak trzeba wyczuć przy jakiej wielkości jajka działa tak, jak powinna.
Jak używać urządzenia do gotowania jajek?
Jajka wyciągamy z lodówki 20-30 minut przed planowanym przyrządzeniem. Dołączonym do maszyny szpikulcem nakłuwamy każde jajko na jego szczycie. Następnie na dno urządzenia lejemy wyznaczoną ilość wody i stawiamy jajka na specjalnej podstawce. Po upływie odpowiedniego czasu, maszyna daje znak aby wyciągnąć jajka i automatycznie się wyłącza.
Niestety zdarza się, że źle dopasowana wielkość jajek sprawi, że jajka nie będą takie, jak planowaliśmy. Szczególnie, kiedy planujemy na śniadanie typowe jajka na miękko lub jajka na twardo. Może się okazać, że wyjdzie nam coś, pomiędzy jednym a drugim wariantem.
Gotowanie jajek w koszulce
Jajka w koszulce nie należą do najłatwiejszych w przyrządzeniu. Potrzeba do tego troszkę więcej wprawy. Aby ugotować jajko w koszulce potrzebujemy:
Do garnka z wrzącą, osoloną wodą, dodajemy 2-3 łyżki octu. Następnie jajko w temperaturze pokojowej wybijamy do osobnej miseczki. Wodę w garnku mieszamy na tyle mocno, aby powstał na środku wir. Kiedy to nastąpi, wlewamy delikatnie do wody jajko z miseczki. Białko powinno się od razu zamknąć, otulając delikatnie płynne żółtko.
Jeśli mimo utworzonego wiru białko całkowicie nie otula żółtka i ładnie się nie ścina, powinniśmy mieszać łyżką tak, jakbyśmy chcieli zawinąć białko wokół jajka.
Kiedy całe białko się zetnie, przy pomocy łyżki cedzakowej delikatnie wyławiamy jajko i osuszamy je za pomocą czystej, bawełnianej ściereczki. Tak przygotowane jajko to istny rarytas!
Jajko w koszulce, nigdy nie będzie podane jako jajko na twardo. Z zasady jajko w koszulce, powinno mieć delikatnie ścięte białko i płynne żółtko. Zazwyczaj podawane jest tradycyjnie z sosem holenderskim.