Kiedy decydujemy się na remont, zazwyczaj pierwszą rzeczą, o której myślimy, jest malowanie ścian. Można zatrudnić do tego celu fachowca, jednak farby do wnętrz, wałki, taśmy malarskie i wszystkie inne potrzebne produkty, są ogólnodostępne. Malowanie mieszkania można więc z powodzeniem wykonać samemu, co ma wiele plusów. Pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy i przyniesie satysfakcję z samodzielnie wykonanej pracy.
Malowanie mieszkania - od czego należy zacząć?
Przede wszystkim, zanim zaczniemy malowanie ścian, musimy zabezpieczyć meble, lampy, kontakty, gniazdka elektryczne, listwy przypodłogowe. Przedmioty, które nie są ciężkie, najlepiej wynieść do innych pomieszczeń, a meble i sprzęt RTV przesunąć na środek pokoju i zabezpieczyć folią. Listwy przypodłogowe, kontakty i kinkiety najlepiej na czas remontu zdemontować. Jeśli nie chcemy tego robić - warto nakleić na nie taśmę malarską, w celu zabezpieczenia ich przed kapiącą farbą. Aby bez obaw rozpocząć malowanie pokoju, żyrandol również należy zdemontować, a podłogę zabezpieczyć folią.
Przygotowanie ścian do malowania
Zarówno ściany, jak i sufit, na samym początku należy odkurzyć. Kolejny krok to mycie ścian przed malowaniem – do tego celu najlepiej użyć wilgotnej gąbki. Ważne jest, aby często ją płukać – zapobiegnie to rozmazywaniu brudu. Zabrudzenia, których nie dało się usunąć, warto pokryć specjalną farbą izolującą plamy. Dopiero po takim przygotowaniu można rozpocząć malowanie ścian.
Sprawdzanie przyczepności starej farby
To, czy malowanie pokoju przebiegnie sprawnie, w dużej mierze zależy od tego, czy poprzednie warstwy farby do ścian były dobrze nałożone. Aby to sprawdzić, można wykonać następujący test: w kilku miejscach przykleić fragmenty taśmy malarskiej, a następnie oderwać je energicznym ruchem. Jeśli na taśmie pozostaną kawałki farby do ściany, można spróbować wzmocnić ścianę bądź sufit poprzez zagruntowanie (1).
Warto wiedzieć : Zanim zaczniemy malowanie ścian, na których są pęknięcia i odpryski, należy wszelkie niedoskonałości wypełnić materiałem, który jest zbliżony do tego znajdującego się na ścianie. Może to być na przykład gips, albo mieszanina cementu z piaskiem.
Ocena uszkodzenia powierzchni
Jeśli ściany są do tego stopnia nierówne, że wyglądają nieestetycznie i mogą znacznie uprzykrzyć malowanie, nierówności można przykryć płytą karton gips. Innym sposobem jest zastosowanie gładzi gipsowej (2) na całej powierzchni ścian i sufitu. Malowanie ścian na gładkiej, wyrównanej powierzchni będzie o wiele łatwiejsze.
Gruntowanie sufitu i ścian
Gruntowanie ścian przed malowaniem należy wykonać, kiedy ściana jest zbyt chłonna. W tym wypadku sprawdzi się kolejny test: przecieramy ściany wilgotną gąbką, jeśli wchłonie się bardzo szybko - należy gruntować, jeśli schnie wolno - można ten etap pominąć.
Wyjątek stanowią wszystkie poprawiane wcześniej gipsem i cementem miejsca - należy je koniecznie zagruntować. Do gruntowania używa się wałka lub pędzla - tych samych, które później przydadzą się do malowania.
Dostępne w sklepach preparaty gruntujące to zazwyczaj koncentraty, które należy wymieszać z wodą, warto zaopatrzyć się w produkty tej samej marki, co farby.
Malowanie ścian - kiedy je w końcu wykonać?
Po pierwsze, dopiero po całkowitym wyschnięciu gruntu można zacząć malowanie ścian. Farby do wnętrz najlepiej używać w temperaturze pokojowej. Co ważne, zbyt intensywne wietrzenie może zaszkodzić - farba wyschnie zbyt szybko i utrudni to równomierne nakładanie. Nie znaczy to, że należy całkowicie zrezygnować z wietrzenia - delikatne wietrzenie jest wskazane.
Zasady malowania
Zasady są następujące: malujemy od góry do dołu i od okna do przeciwległej ściany. Zaczynamy więc od malowanie sufitu.
Przy złączeniu ściany z sufitem warto użyć mniejszego wałka bądź pędzelka, aby precyzyjnie rozprowadzić farbę, a następnie po całej długości sufitu można przejechać większym wałkiem. Efekt będzie najlepszy, jeśli pasy farby będą stanowiły długie odcinki. Ruchy powinny być równoległe.
Odpoczywamy dopiero wtedy, kiedy malowanie sufitu wykonamy w całości. Po wyschnięciu pierwszej warstwy farby, drugą należy nakładać w przeciwnym kierunku. Zmniejszy to prawdopodobieństwo wystąpienia smug.
Malowanie sufitu - jak osiągnąć idealny efekt ?
Przed podejściem do malowania, należy dokładnie oczyścić wałek do malowania sufitu. Przyniesiony prosto ze sklepu, może zawierać kurz, śmieci, wystające nitki. Świetnie nada się do tego na przykład woda z szarym mydłem. Stary wałek, jeśli na końcu jego włosia znajdują się zaschnięte drobinki farby, można delikatnie przystrzyc.
Malowanie sufitu wałkiem
Oczyszczenie wałka z brudu to nie wszystko. Przed nałożeniem na niego farby, należy go lekko zmoczyć i dobrze wycisnąć. Ważny jest także odpowiedni wybór narzędzi, do dużych i gładkich powierzchni najlepiej sprawdzi się wałek o długości 15-22 cm i długości runa większej niż 1 cm. Dla chropowatego podłoża wskazane są wałki z jak najdłuższym runem.
Pamiętajmy, że malowanie sufitu zaczynamy od źródła światła. W większości pomieszczeń jest to okno, jednak, jeśli go nie ma, malowanie sufitu należy rozpocząć od innego źródła światła - na przykład drzwi wejściowych.
Jak malować ściany?
Na początku należy zabezpieczyć naroża wcześniej pomalowanego sufitu taśmą, którą przykleja się na suchą ścianę i usuwa zaraz po nałożeniu pierwszej warstwy farby.
Malowanie ścian należy zacząć od naroży i innych trudno dostępnych miejsc. Wałkiem powinno się wykonywać płynne ruchy góra - dół, szczególnie ważne jest, aby na koniec po każdym paśmie farby przejechać od góry, do dołu - pomoże to uniknąć smug.
Nasze porady, które mogą ułatwić malowanie
Jeśli ściany i sufity posiadają nierówności, można je zamaskować odpowiednią farbą. Na przykład farby do ścian, które są głębokomatowe, odbijają bardzo mało światła. Dzięki nim nierówności nie są więc tak widoczne.
Jeśli natomiast połączenia sufitu i ścian są nierówne, warto pomalować sufit na biało, a przy pomocy taśmy malarskiej wyznaczyć prostą linię na ścianie, w niewielkiej odległości (kilka, do kilkunastu centymetrów) od sufitu. Fragment ten malujemy również na biało. Da to wrażenie optyczne, że połączenie ściany i sufitu jest równe.
Malowanie pokój przy użyciu pistoletu
Malowanie natryskowe wykonuje się przy pomocy pistoletu, w którym to specjalny mechanizm zasilany elektrycznie pobiera farbę ze zbiornika i rozpyla ją przez dyszę. Ten sposób malowania ścian jest szybszy i prostszy.
Malowanie natryskowe sprawdza się najlepiej przy stosowaniu niezbyt gęstych płynów.
Artystyczne malowanie ścian
Dla tych, którym nie wystarczy klasyczna biała farba do ścian, sprawdzą się farby strukturalne, które nadają się do wykonywania dekoracji. Można je nakładać gąbkami, wałkami i wykonywać dowolne wzory.
Farby do ścian w kuchni
Kuchnia to pomieszczenie, w którym występuje duża wilgotność oraz zmiany temperatury. Farba do kuchni (3) musi być więc odporna na zabrudzenia, łatwa w czyszczeniu i uniemożliwiająca rozwój grzybów.
W sklepie należy szukać farby oznaczonej napisem „farba do kuchni i łazienki”.
Ile kosztuje malowanie pokoju?
Malowanie ścian to koszt od 2,49 zł/m2 do 5,53 zł/m2 (4), w zależności od tego, jakie podłoże i iloma warstwami musi pokryć fachowiec.
W przypadku samodzielnego malowania mieszkania, pieniądze musimy wydać jedynie na materiały - farby, taśmy malarskie, wałki, pędzle, kuwety czy folie. Większość z tych narzędzi, po odpowiednim wyczyszczeniu, będziemy mogli użyć w trakcie kolejnego remontu.