Clicky

Uroda

Olejek arganowy : właściwości i najlepsze zastosowania do twarzy i włosów

olejek-arganowy
Napisane przez Aneta

Olejek arganowy to jeden z najcenniejszych olejów produkowanych na świecie. Dlaczego jest tak wyjątkowy? To „płynne złoto Maroka” jest wytwarzane z owoców arganii żelaznej, czyli drzewa, które występuje tylko w południowo-zachodniej części Maroka. Co więcej, do wyprodukowania 1 litra oleju potrzeba aż 30 kg owoców!

Olejek ten ma dwa główne zastosowania – spożywcze (do tego celu wytwarza się go z prażonych nasion drzewa arganowego) i kosmetyczne (olej produkowany z nasion nieprażonych). Ma niezwykłe właściwości upiększające i odmładzające.

Właściwości olejku arganowego

Olejek arganowy zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega 6 i 9, które w połączeniu ze skwalenem, który także stanowi jego składnik, zapewniają skórze odpowiednie nawodnienie, odnowę komórkową oraz elastyczność.

Właściwości ochronne olejek zawdzięcza natomiast witaminie E i związkom fenolowym, takim jak kwas ferulowy i karotenoidy. Sama witamina E jest nazywana "witaminą młodości" – dzięki niej olej arganowy kosmetyczny pomaga spłycać zmarszczki (1) i zapobiegać powstawaniu nowych.

Olejek marokański szybko się wchłania, za sprawą obecnego w nim kwasu oleinowego.

Kosmetyczny olejek arganowy

kosmetyczny-olejek-arganowy

Olej arganowy z Maroka ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Można go z powodzeniem używać jako balsam do ciała, jest odpowiedni nawet dla alergików (wyjątek stanowią osoby uczulone na orzechy, czy osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry (2), ponieważ łagodzi zmiany chorobowe).

Olejek arganowy świetnie nadaje się również do pielęgnacji twarzy, włosów i paznokci, a nawet brwi i rzęs.

Olejek arganowy do twarzy

Olejek można nakładać na twarz w różnych celach. Bardzo dobrze nawilża i pielęgnuje cerę, sprawdzi się również świetnie w upalne lub mroźne dni, ponieważ chroni skórę przed palącym słońcem, wiatrem i mrozem. Jego systematyczne stosowanie pozwoli na dłużej zachować młody wygląd – zapobiega powstawaniu zmarszczek, ale też spłyca te już istniejące.

Olejek arganowy powinien się znaleźć w kosmetyczkach osób, które zmagają się z uporczywym trądzikiem, ponieważ pomoże zredukować niedoskonałości i uregulować pracę gruczołów łojowych.

Jak stosować olejek arganowy do twarzy?

Jeden ze sposobów to delikatne wcieranie kilku kropel olejku arganowego w skórę. Można również sporządzić maseczki. 

Do wykonania pierwszej maseczki potrzeba:

  • 1 łyżeczka olejku arganowego
  • 2 łyżeczki płatków owsianych
  • 1 łyżeczka miodu
  • woda

Na początku należy rozrobić płatki owsiane z ciepłą wodą, a kiedy już zmiękną, dodać resztę składników, następnie wszystko razem wymieszać. Czas trzymania mikstury na twarzy to 10 minut.

W skład drugiej maseczki wchodzą:

  • 1 łyżka olejku arganowego
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Składniki należy wymieszać i nałożyć na twarz, omijając okolice oczu. Po upływie 30 minut maseczkę zmywa się z twarzy letnią wodą.

Olejek arganowy do twarzy jako sposób na demakijaż

Stosowanie olejów do demakijażu ma wiele zalet. Poza pudrem, fluidem czy tuszem do rzęs, olej usunie również warstwy sebum. Przy okazji nawilży i natłuści skórę, dzięki czemu zamiast dwóch etapów pielęgnacji, wystarczy jeden.

Aby wykonać poprawny demakijaż, należy:

  1. Zwilżyć twarz wodą
  2. Odrobinę oleju rozgrzać w dłoniach
  3. Wykonywać na twarzy delikatny masaż olejem
  4. Zmyć olej ściereczką zmoczoną w letniej wodzie
  5. Opłukać twarz zimną wodą
  6. Ściereczkę wyprać i zostawić do wyschnięcia
olej-arganowy-demakijaz

Przed użyciem olejku arganowego na twarzy należy wykonać próbę uczuleniową i sprawdzić, czy nie pojawią się zaczerwienienia, wypieki czy swędzenie.

Olejek arganowy na włosy

olejowanie-wlosow

Kobiety na całym świecie wprowadziły do swojej codziennej pielęgnacji olejowanie włosów. Modę na te zabiegi zapoczątkowały między innymi marokańskie kobiety, które wcierają go w całe pasma.

Olejek arganowy do włosów sprawdzi się jako specyfik do zabezpieczenia końcówek przed rozdwajaniem, można nim również odżywić włosy na całej długości, a nawet wmasować go w skórę głowy. Olejek do włosów przyśpieszy ich porost, ochroni je przed wysokimi temperaturami, nada blasku i sprawi, że będą bardziej miękkie w dotyku.

Jak używać olejku arganowego do włosów?

Można używać go wymiennie z maseczką do włosów, czyli wetrzeć w suche pasma i skórę głowy, a po upływie minimum 2 godzin zmyć szamponem.

Olejek do włosów z Maroka sprawdzi się także jako specyfik do wykończenia fryzury - jego niewielką ilość można nałożyć na włosy, by nadać im naturalnego blasku. Należy wtedy jednak omijać okolicę skóry głowy, aby włosy nie wyglądały na przetłuszczone. Najlepiej nakładać go od ucha w dół.

Olejek arganowy do włosów można mieszać z wieloma innymi składnikami o właściwościach pielęgnacyjnych, na przykład z żółtkami jaj.

Do wykonania takiej maseczki będziesz potrzebować:

  • 2 łyżki oleju arganowego
  • 2 żółtka
  • 1 łyżka miodu

Jajka należy utrzeć z olejem, na koniec dodać miodu. Mieszankę delikatnie rozprowadza się na włosach i skórze głowy, na to warto nałożyć foliowy czepek i ręcznik. W takim kompresie łuski włosa ulegną otwarciu, a składniki odżywcze będą miały szansę lepiej się wchłonąć.

Olejek arganowy do włosów można stosować również dzień przed koloryzacją oraz dodawać jego niewielką ilość do szamponu.

Olejek arganowy na rzęsy

Każda kobieta marzy o pięknych, gęstych, długich rzęsach, które podkreślą jej spojrzenie. Olejek arganowy z powodzeniem zastąpi odżywkę do rzęs (tutaj kupisz odżywkę do rzęs), ponieważ stymuluje ich wzrost, wzmacnia je i pogrubia, zapobiega ich wypadaniu.

Do nakładania olejku można użyć wyczyszczonej wcześnie szczoteczki od zużytego tuszu do rzęs lub aplikatora od eyelinera. Dobrze sprawdzą się również patyczki kosmetyczne. W związku z tym, że oczy są bardzo wrażliwym narządem, nie należy nakładać zbyt dużo oleju, trzeba także pamiętać o używaniu czystych narzędzi do aplikacji.

Olejek arganowy na blizny i nie tylko

Olejek z Maroka redukuje blizny, na przykład potrądzikowe, głównie dzięki bardzo dużej zawartości witaminy E. Działa silnie regenerująco i zmiękcza blizny, redukuje też przebarwienia i rozstępy.

Naturalny peeling

Peelingi usuwają martwy naskórek i przygotowują skórę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, wykonywany przy okazji masaż pobudza krążenie i ujędrnia. Jeśli dodamy do tego naturalny olejek arganowy, uzyskamy dodatkowo efekt nawilżenia.

Olej można wymieszać z brązowym cukrem, w proporcji 8 łyżeczek brązowego cukru na 4 łyżeczki olejku arganowego. Cukier można również zastąpić solą do kąpieli.

Gdzie można kupić olejek arganowy?

olej-arganowy

Olejek arganowy można znaleźć w aptekach, sklepach zielarskich i drogeriach. Warto szukać stuprocentowego i ekologicznego oleju. Biorąc pod uwagę to, jak wiele zastosowań ma olejek, warto zapłacić za dobrej jakości specyfik.

Najbardziej wartościowy jest produkt, który zawiera w opisie informację: 100% oleju arganowego (argan oil).

Dodaj komentarz