Clicky

Zdrowie

Jak skutecznie leczyć zapalenie ucha? – Sprawdzone metody

bol-ucha
Napisane przez Radosław

Jeden z najważniejszych zmysłów człowieka jest słuch, niezwykle wrażliwy i podatny na różnego rodzaju zagrożenia. Zapewne każdego z nas spotkał kiedyś ból ucha, zatkane ucho, przewiane ucho - zastanawialiście się wtedy z czym jest związany? Co na ból ucha? 

Ból uszu lub ucha, który utrzymuje się długo może wiązać się z zapaleniem. Zapalenie uszu to poważna sprawa. W niniejszym artykule wyjaśnione zostaną najważniejsze pojęcia związane z tego rodzaju zapaleniem, objawy, leczenie i wiele innych!

Budowa narządu słuchu​​​​

Narząd słuchu skonstruowany jest z trzech podstawowych elementów

  • ucha zewnętrznego: które składa się z małżowiny usznej oraz przewodu słuchowego.
  • ucha środkowego: które składa się z jamy bębenkowej z zestawem kosteczek i błoną.
  • ucha wewnętrznego: którego podstawową częścią jest błędnik.

Zapalenie ucha - Podstawowe informacje

zapalenie-ucha

Zapalenie ucha może rozwinąć się w każdej z trzech wyżej wymienionych części uszu. Może więc występować:

  • Zapalenie ucha zewnętrznego
  • Zapalenie ucha środkowego
  • Zapalenie ucha wewnętrznego

Zazwyczaj zapalenie ucha spowodowane jest infekcją drobnoustrojów (bakterii, grzybów, wirusów), które w jakiś sposób przeniknęły do danej części ucha, może również mieć związek z osłabieniem odporności (1), nieprzestrzeganiem zasad higieny uszu. Wszystkie rodzaje zapalenia ucha, zwłaszcza zapalenie ucha środkowego są często spotykane i dotyczą każdego przedziału wiekowego, są niestety również bardzo dokuczliwe. 

Warto wiedzieć: nie zawsze ból ucha związany jest z zapaleniem. Kiedy zawodzą domowe sposoby na ból ucha, pamiętajmy - aby udać się na wizytę do lekarza.

Zapalenie ucha u dziecka ma odmienny przebieg niż zapalenie ucha u dorosłych. Należy pamiętać, że zapalenie ucha u dziecka, tak samo jak zapalenie ucha u dorosłych może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Nieleczone może prowadzić do konieczności zróżnicowanej i długotrwałej antybiotykoterapii, leczenia szpitalnego a nawet częściowej lub całkowitej utraty słuchu.

Zapalenie ucha zewnętrznego - charakterystyka

Ten typ zapalenia ucha obejmuje zewnętrzny przewód słuchowy, związany jest z zanieczyszczeniem gruczołów łojowych, co z kolei powoduje brak wytwarzania lub wytwarzanie w niewystarczającej ilości ochronnej woskowiny.

Do czynników ryzyka należą: uszkodzenie nabłonka, nadmierna wilgotność otoczenia oraz zmiana pH w przewodzie słuchowym. Poza tym narażone są osoby, które maja alergię, często korzystają z basenów, chorują na cukrzycę (2)

Objawy

  • Ból ucha, często nasilający się przy ruchu żuchwą, oraz przy uciskaniu okolic ucha
  • Wyciek ropnej wydzieliny
  • Świąd ucha

Leczenie

  • Spraye lub krople do uszu o charakterze czyszczącym i leczniczym
  • Leki podawane doustnie - rodzaj leków zależy od rodzaju infekcji
  • Czasami konieczny jest antybiotyk na zapalenie ucha

Infekcja zapalna ucha środkowego 

zapalenie-ucha-u-dziecka

Zapalenie ucha tego typu najczęściej spotykane jest wśród niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej - tzw. "przewiane ucho". Przebyło je prawie 90% dzieci, a 60% z nich chorowało na nie wielokrotnie.

Oprócz wysiękowego zapalenia ucha, może mieć postać zapalenia ostrego lub przewlekłego.

Objawy

Podstawową metodą w rozpoznaniu tego typu zapalenia jest badanie laryngologiczne - w szczególności badanie otoskopowe, w którym ocenia się stan błony bębenkowej. Pomocne bywają również badania słuchu, tomografia komputerowa, oraz analiza laboratoryjna wydzieliny.

Leczenie

Leczenie ostrego zapalenia ucha zwykle sprowadza się do podania odpowiednio dobranego antybiotyku oraz leczenia wspomagającego, które polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych.

Nieleczone zapalenie prowadzi do powikłań: m.in. do przeniesienia się ogniska zapalnego do wewnętrznej części narządu słuchu.

Warto wiedzieć: Zapalenie ucha u niemowlaka w zdecydowanej większości przypadków objawia się wysoką temperaturą i występuje też ból ucha. Oprócz tego pojawić się może rozdrażnienie - niemowlę może spać źle w nocy, płakać, może również nie mieć apetytu. Zapalenie ucha w wieku niemowlęcym przeważnie wywołują bakterie - stąd często konieczny jest antybiotyk na zapalenie ucha. 

Zapalenie ucha wewnętrznego - charakterystyka

Zapalenie ucha tego typu ze względu na przebieg jest niebezpieczne. Nieleczone prowadzi do ciężkich powikłań - z utratą słuchu włącznie. W większości przypadków wiąże się z przebytym zapaleniem ucha środkowego (jest jego powikłaniem).

Zakażenie może być spowodowane: 

  • bakteriami (np. meningokoki, pneumokoki, prątki Gruźlicy)
  • wirusami (np. różyczki, odry, świnki, półpaśca)
  • pierwotniakami
  • może być efektem przebytego urazu
  • może być spowodowane przebytymi chorobami autoimmunologicznymi

Objawy

  • Złe samopoczucie, w tym zmęczenie
  • Zawroty głowy
  • Oczopląs (3)
  • Chevron Circle Right
    Szum w uszach
  • Chevron Circle Right
    Nudności i wymioty
  • Chevron Circle Right
    Zaburzenia równowagi

Leczenie

Leczenie tego rodzaju zapalenia odbywa się podczas hospitalizacji. Obejmuje leczenie antybiotykami lub leczenie operacyjne takie jak drenaż ucha środkowego czy usunięcie błędnika.

Brak specjalistycznego leczenia lub jego zbyt późne rozpoczęcie może prowadzić do trwałego uszkodzenia błędnika (narządu równowagi), zapalenia opon mózgowych, ropni mózgu, zapalenia kości skroniowej, częściowej lub trwałej utraty słuchu. 

Wysiękowe zapalenie ucha

Wysiękowe zapalenie ucha jest to choroba, która przebiega bez ostrych objawów zapalenia takich jak: ból, podwyższona temperatura, czy tez inne objawy infekcji. Jedynym objawem jest gromadzący się wewnątrz ucha płyn, który skutkuje niedosłuchem.


Ten typ zapalenia związany jest z zaburzeniami funkcjonowania trąbki słuchowej, zmianami w migdałku gardłowym lub refluksem przełykowo gardłowym.


Borykając się z zapaleniem tego typu konieczna będzie interwencja lekarza, który zastosuje właściwy typ leczenia: obserwację, leczenie zachowawcze, w ostateczności - operację chirurgiczną.

Domowe sposoby na ból ucha

domowe-sposoby-zapalenie-ucha

Jak na każdą dolegliwość - i na bolące ucho znaleźć można domowy sposób. Zatem odpowiedzmy na pytanie: "Co na ból ucha?".

Przedstawię teraz domowe sposoby na ból ucha: 

  • Oliwa z oliwek lub oliwka dla dzieci. Należy ją delikatnie podgrzać, następnie zaaplikować do ucha od 3 do 5 łyżeczek. Ból powinien ustąpić. Jest to spowodowane właściwościami oliwy, która nawilża ucho oraz pozwala na pozbycie się świądu i infekcji.
  • Suszarka do włosów. Suszarkę ustawiamy na ciepły nawiew powietrza, następnie z odległości 20-30 centymetrów ogrzewamy ucho. Tej metody nie powinno się stosować dłużej niż przez 5 minut, gdyż może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.
  • Czosnek. Warzywo o właściwościach bakteriobójczych znajdzie zastosowanie również i tym razem. Zgnieciony ząbek czosnku można delikatnie wsunąć do ucha - uważając przy tym by nie wszedł zbyt głęboko, gdyż może spowodować uszkodzenia mechaniczne. Można też wycisnąć sok z ząbków czosnkowych oraz posmarować nimi środek ucha (jest to bezpieczniejszy sposób).
  • check
    Imbir. W leczeniu bólu usznego ma podobne właściwości do czosnku, podobnie się też go stosuje.
  • check
    Cebula. Kolejna roślina popularna w medycynie naturalnej. Cebulę gotujemy do miękkości, następnie w formie okładów przykładamy do ucha.
  • check
    Metoda mieszana. Potrzebne będzie: cebula, czosnek, imbir i oliwa z oliwek. Oliwę z oliwek delikatnie podgrzewamy, oraz nalewamy na łyżkę stołową, dodajemy rozdrobniony ząbek czosnku, sok z cebuli i trochę rozdrobnionego imbiru. Tworzymy "maź", która smarujemy wnętrze ucha.
  • check
    Można również zastosować olejek kamforowy do ucha.

Kiedy zawodzą domowe sposoby na ból ucha należy udać się do lekarza, obligatoryjnie - skonsultować z farmaceuta, który może polecić np. jakieś krople do uszu lub inne specjalistyczne środki na bolące ucho.

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zapalenia narządu słuchu wszelkie dolegliwości związane ze słuchem i uszami niezwłocznie powinno konsultować się z lekarzem.

Nie narażać się na działanie dymu tytoniowego, szybko leczyć infekcje dróg oddechowych, leczyć alergię, unikać nadmiernego korzystania z basenów. Stosować specjalistyczne środki do czyszczenia uszu. 

Dodaj komentarz