Clicky

Zdrowie

Wszawica : Domowe sposoby na wszy i gnidy we włosach

wszawica
Napisane przez Aneta

Jak pozbyć się wszy? Wszawica to choroba pasożytnicza, wywoływana przez trzy rodzaje stawonogów: wesz głowową, odzieżową, łonową. Wszy ludzkie to pasożyty, które występują bardzo często, zwłaszcza w dużych aglomeracjach i skupiskach ludzi, z ograniczonym dostępem do higieny, ale to nie jest reguła. Rodzice, którzy mają dzieci w wieku szkolnym, czy przedszkolnym co najmniej raz, w ciągu edukacji swojej pociechy zetknęli się z tym problemem.

Wszy głowowe to gatunek niewielkich owadów, które żywią się ludzką krwią. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt fizyczny, wspólne używanie nakryć głowy, ręczników, czy pościeli wspólnie z osobą zarażoną wszawicą, a także podczas używania tych samych grzebienie, czy spinek do włosów. Wszy we włosach składają jaja - gnidy, z których po około 3 tygodniach wylęgają się kolejne pasożyty.

wszy

Wszy na głowie można rozpoznać dzięki kilku objawom. Jednym z nich jest intensywne swędzenie skóry głowy, zwłaszcza w okolicach uszu, czy karku. Dodatkowo bardzo często objawom wszy we włosach towarzyszą powiększone węzły chłonne. Możemy również zauważyć przyczepione do włosów białe jajeczka - gnidy.

Domowe sposoby na wszy pomogą w ostatecznym rozrachunku z przeciwnikiem, którego bardzo dobrze znamy. Mitem jest, że wszy i gnidy występują jedynie w brudnych włosach - bardzo często jesteśmy narażeni na wszawicę nawet jeśli bardzo dbamy higienę.

Wszy u dzieci w szkołach i przedszkolach

wszy-glowowe

Nie ma chyba rodzica, posiadającego dziecko w wieku od 3-5 lat, który nie spotkałby się z problemem wszy u dzieci. Niestety w placówkach oświatowych, takich jak żłobki, czy przedszkola, w których dzieci mają ze sobą bezpośredni kontakt wszy i gnidy rozprzestrzeniają się bardzo szybko (1).

Nie są trudne do zwalczenia, jednak wymaga to od rodziców nieco wysiłku. Najprościej oczywiście zakupić w aptece szampon na wszy, czy inny preparat na wszy. Na rynku istnieje szeroka gama różnego rodzaju specyfików: spraye, kolorowe gumki dla dziewczynek, wydzielające intensywny zapach. Środek na wszy możemy wybrać w zależności od stopnia choroby i specyfiki występowania pasożytów.

Jak pozbyć się wszy?

Lek na wszy istnieje i to niejeden, ale radzimy, by jeśli pojawi się u nas, czy u naszych dzieci niepokojące swędzenie - od razu przystąpić do intensywnych zabiegów, przy użyciu naturalnych, bądź chemicznych, kupionych w aptece preparatów na wszy.

Wszy u dorosłych występują równie często, jak u dzieci. Bardzo często to najmłodsi członkowie rodziny przynoszą pasożyty do domu. W pierwszej kolejności, zanim przystąpimy do leczenia należy ocenić skalę problemu i skorzystać z naturalnych sposobów zwalczania wszy. Bardzo często kupowany w aptece szampon na wszy, jak również inny preparat na wszy może podrażnić, zwłaszcza łagodną skórę dziecka.

Podobnie, jak w przypadku innych pasożytów istnieje szereg domowych sposobów, stosowanych jeszcze przez nasze babcie. Są naturalne, i co ciekawe mogą okazać się równie skuteczne, jak gotowe, chemiczne preparaty.

Domowe sposoby na wszy

Przede wszystkim ocet na wszy, gęsty grzebień na wszy i ruszamy do działania. W pierwszej kolejności musimy dokładnie umyć głowę, najlepiej przy użyciu szarego mydła. Następnie, przygotowaną wcześniej płukankę - płyn na wszy z wody i octu spirytusowego, czy jabłkowego nakładamy na włosy, zawijamy folią i pozostawiamy około 10 minut. Następnie spłukujemy i wyczesujemy za pomocą gęstego grzebienia. W ten sposób usuwamy zarówno dorosłe pasożyty, jak również gnidy. Oczywiście kurację należy powtórzyć po tygodniu.

Ocet można zmieszać również z majonezem, tym sposobem usuniemy również jaja wszy. Grzebień na wszy to specjalny, metalowy grzebień o bardzo gęstych i ostrych zębach, którym dokładnie wyczesujemy włosy po każdej kuracji.

Przed laty w przypadku pojawienia się pasożytów należało natychmiast skrócić włosy, dziś nie jest to konieczne, jednak usunięcie wszy z długich włosów może być bardzo trudnym zabiegiem.

Gnidy we włosach - trudne do usunięcia

gnidy

Domowe sposoby na wszy ułatwiają nam usunięcie także gnid. Jajeczka wszy głowowej bardzo ściśle przylegają do włosa, zwykle u jego podstawy, a przy zaawansowanej wszawicy również na całej jego długości. Płyn na wszy kupiony w aptece zwykle jest bardzo skuteczny, jednak, żaden chemiczny preparat nie pozostaje obojętny dla naszego organizmu.

My polecamy naturalne, domowe sposoby na wszy - pasożyty bardzo nie lubią olejków eterycznych. By dokładnie i bez wysiłku usunąć gnidy - należy przygotować specjalny preparat: mieszamy ze sobą olejek kokosowy, jaśminowy i anyżowy. Miksturę bardzo dokładnie wcieramy we włosy i skórę głowy, zostawiamy na około 30 minut i następnie spłukujemy i wyczesujemy gęstym grzebieniem. Gnidy zsuną się z włosów bez wysiłku i szarpania.

Kolejny, naturalny środek to eukaliptus. Może być stosowany w formie olejku, czy naparu ze świeżych liści.

Jak pozbyć się wszy raz na zawsze?

Dbać o higienę, ale to nie wszystko. Warto stosować niektóre składniki zapobiegawczo. Na przykład napar z rozmarynu, który stymuluje porost włosów, odżywia je, a olejki eteryczne, które zawierają rozmaryn działają profilaktycznie. Tym samym unikniemy ponownego zakażenia się wszawicą. 

Polecam również jeszcze jeden, bardzo popularny preparat - wszy nie lubią chemii. Kobiety, które regularnie farbują włosy (2) są mniej narażone na wszawicę.

Jak pozbyć się wszy? Konsekwentnie należy przystąpić do działania. Pamiętajmy, że jeśli poradzimy sobie już z głową - zajmijmy się mieszkaniem. Poduszki, pościel, kołdry, tapicerka mebli, ręczniki - wszystko wymaga dokładnego wyprania.

Dodaj komentarz