Wiele osób, poszukujących zmian w życiu, zadaje sobie pytanie jak naturalnie rozjaśnić włosy. Często wybieramy naturalne metody, aby rozjaśnianie włosów nie zaszkodziło ich kondycji i przesadnie ich nie wysuszyło.
Jak na lekcji chemii — zapoznaj się z kwasami
Klasyczny rozjaśniacz do włosów, który stosowany jest w gabinetach kosmetycznych, ma jedną dużą wadę — jest w pełni złożony z chemicznych składników. Chemia otacza nas jednak w pełni. Jeśli zastanawiasz się więc, jak naturalnie rozjaśnić włosy, zwróć uwagę, do jakiej grupy chemicznej należą dane substancje pochodzenia naturalnego.
Świetnymi składnikami, które działają rozjaśniająco na włosy, są kwasy pochodzenia roślinnego, np. kwasek cytrynowy czy kwasek jabłkowy. Rozjaśnianie za pomocą tego typu produktu powinno się zacząć od sporządzenia odpowiedniej mieszanki do tak zwanej kąpieli rozjaśniającej.
Taki domowy rozjaśniacz do włosów nakładamy na umyte szamponem włosy, zabezpieczamy foliowym czepkiem i trzymamy na włosach około 40 minut. Za pomocą tej metody możemy rozjaśnić włosy nawet o trzy tony, a przy tym nie powinny być one zniszczone.
Rozjaśnianie włosów lemoniadą
Rozjaśnianie włosów w domu wiąże się z ryzykiem przesuszenia ich, szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużego pojęcia na temat używanych składników. Bardzo znanym sposobem, wykorzystywanym często przez nasze babcie, jest obfite spryskiwanie włosów sokiem z cytryny, rozcieńczonym z wodą. Po tej czynności powinno się wysuszyć włosy przy pomocy naturalnych promieni słonecznych.
Rozjaśnianie włosów cytryną jest bardzo skuteczne. Niestety, cytryna na włosy działa wysuszająco i usztywniająco. Musimy więc pamiętać, aby odpowiednio dbać o już rozjaśnione włosy. W tym celu warto stosować oleje (np. arganowy, sezamowy) lub jedwab do włosów.
Kwiatowy rozjaśniacz na włosy
Jednym z roślinnych surowców, który sprawia, że włosy mogą stać się jaśniejsze, jest rumianek (1). Zioło spotykane jest nie tylko na łąkach i polach, ale także łatwodostępne w każdym sklepie zielarskim lub aptece. W przeciwieństwie do opisanych wcześniej kwasów, rumianek na włosy działa znacznie łagodniej. Ma też właściwości regenerujące, włosy po jego zastosowaniu delikatnie lśnią i są miękkie w dotyku. Jego charakterystyczny, kwiatowy zapach spodoba się niejednej kobiecie. Napar z rumianku to najprostsza, naturalna płukanka rozjaśniająca.
Rozjaśnianie włosów rumiankiem jest bajecznie proste. Zakupiony suszony rumianek (sypany lub w torebce) należy zaparzyć zgodnie z zaleceniami producenta. Po umyciu włosów szamponem należy przepłukać je naparem z rumianku i lekko osuszyć przy pomocy ręcznika. Tak jak w przypadku rozjaśniania cytryną, powinno się zastosować suszenie naturalnymi promieniami słonecznymi.
Ważne jest, aby pamiętać, że rumianek może mieć działanie fotouczulające, a co za tym idzie, przygotowanym naparem nie powinniśmy przemywać skóry przed wystawieniem jej na słońce. Rozjaśnienie włosów tą metodą powinno się więc przeprowadzać z pewną dozą ostrożności.
Rozjaśnianie włosów miodem
Rozjaśnianie włosów miodem jest bardzo starą metodą, stosowaną jeszcze przez nasze babcie. Jej dodatkową zaletą jest skuteczne działanie na wypadające włosy. Można powiedzieć, że jest to naturalna odżywka rozjaśniająca włosy, łącząca kilka powyższych metod. Przepis na taką mieszankę jest bardzo prosty:
Tak jak w przypadku poprzednich metod, również takie rozjaśnianie jest skuteczne jedynie po wystawieniu na działanie promieniowania słonecznego. Mieszankę powinno się zostawić na włosach na około godzinę, następnie zmyć i wysuszyć włosy na słońcu.
Złotawe i lekko rude odcienie podbić może dodanie do mikstury szczypty kurkumy lub słodkiej papryki. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, aby kolor włosów nie był nienaturalny.
Jak naturalnie rozjaśnić włosy wodą utlenioną?
Określenie „utlenianie” przewija się bardzo często w gabinetach fryzjerskich. To właśnie reakcja chemiczna zwana utlenianiem odpowiada bowiem za rozjaśnianie włosów. Woda utleniona, czyli roztwór nadtlenku wodoru, wykorzystywana jest bardzo często jako aktywator we fryzjerskich farbach rozjaśniających (2).
Naturalne rozjaśnianie włosów też może bazować na nadtlenku wodoru. Produkt ten dostępny jest w każdej aptece. Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną jest bardzo skuteczne. Przy przeprowadzaniu takiej procedury przydać się może pomoc bliskiej osoby, która będzie kontrolować dokładność nakładania mieszanki. Pozwoli to uniknąć powstania nierównomiernych, jasnych plam.
Wodę utlenioną należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:1. Przydatna może się tu okazać butelka z atomizerem. Na rozjaśnienie włosów powinno się poczekać około pół godziny. Przed rozpoczęciem rozjaśniania należy jednak wykonać próbę na paśmie mniej widocznych włosów, aby uniknąć zbytniego rozjaśnienia. Tak jak sok z cytryny, również woda utleniona może doprowadzić do przesuszenia włosów.
Gotowe, naturalne preparaty rozjaśniające
Naturalne rozjaśnianie włosów nie musi się odbywać przy pomocy własnoręcznie wykonanych mieszanek. W aptekach, sklepach zielarskich i drogeriach znaleźć można bardzo duży wybór produktów opartych o naturalne wyciągi. Popularny w tej kwestii jest m.in. szampon rozjaśniający włosy, który zawiera wyciąg z opisanego wcześniej rumianku. Na efekty przy stosowaniu takiego produktu trzeba poczekać kilka tygodni. Jego zastosowanie nie jest jednak ani uciążliwe, ani ryzykowne. Na sklepowych półkach znaleźć można także wiele innych produktów o rozjaśniającym działaniu, w tym m.in. maski, odżywki oraz płukanki.
Jaka metoda jest najbardziej odpowiednia?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak naturalnie rozjaśnić włosy. Wszystkie z przedstawionych metod, choć bazują na składnikach pochodzenia naturalnego, różnią się nieco pod względem efektu działania i przebiegu. To, czym rozjaśnić włosy i jak to zrobić, zależy więc głównie od naszych preferencji. Włosy, które zostaną umiejętnie rozjaśnione za pomocą powyższych metod, będą na pewno zachwycać swoim blaskiem i naturalnym wyglądem.