Srebrna biżuteria jest niezwykle modna, dlatego chętnie wybierają ją zarówno nastolatki, jak i kobiety dojrzałe. Jednak problematyczne może być czyszczenie srebra. Oczywiście niektórzy jubilerzy będą zalecać płyn do czyszczenia srebra, tymczasem srebrne kolczyki czy srebrny naszyjnik można wyczyścić korzystając z bardzo prostych produktów.
Jak wyczyścić srebro, wykorzystując do tego celu środki dostępne w każdej kuchni?
Jak wyczyścić srebro w domu ?
Bardzo często użytkownicy zastanawiają się, jak wyczyścić srebro domowym sposobem. Chodzi tu głównie o to, że bransoletki srebrne czy srebrny naszyjnik ze względu na ilość elementów mogą być trudne do wyczyszczenia. Jednocześnie długie pocieranie srebrnej biżuterii może doprowadzić do powstania mało efektownych zarysowań. Dlatego jeśli decydujemy się na środek do czyszczenia srebra, który można kupić w sklepie, należy do jego nakładania wykorzystać miękką bawełnianą ściereczkę.
Dobre efekty daje czyszczenie srebra pastą do zębów. W tym przypadku można sięgnąć zarówno po miękką szczoteczkę do zębów, jak i po bawełnianą szmatkę i równomiernie rozprowadzić pastę do zębów, a następnie dokładnie wypłukać srebrną biżuterię. Przy tej metodzie należy wybierać pastę bez dodatku środków ściernych, czyli bez granulek i innych dodatków, które mają działanie wybielające i mogłyby porysować srebro. Pasta do zębów (1) nie może zawierać fluoru czy sody oczyszczonej.
Dobre efekty w przypadku czyszczenia srebra daje również zwykły detergent stosowany do mycia naczyń. Ściereczką z niewielką ilością płynu należy przetrzeć zabrudzoną srebrną powierzchnię, a następnie przepłukać w ciepłej wodzie
Inne metody czyszczenia srebra w domu
Jeśli zastanawiamy się, jak wyczyścić srebrny łańcuszek czy jak wyczyścić zczerniałe srebro, warto postawić na płyny.
Dość popularne jest czyszczenie srebra colą (2), choć podobne efekty daje stosowanie napojów gazowanych o smaku cytrynowym. Wystarczy bransoletki srebrne czy srebrne kolczyki, a więc biżuterię pełną niedostępnych do normalnego czyszczenia zakamarków, włożyć do takiego napoju na kilka minut. Zawarta w coli kofeina, ale także kwas cytrynowy, usuwają poczerniałe zabrudzenia.
Popularne jest również czyszczenie srebra solą, a dokładniej - solanką. W tym przypadku potrzebna będzie specjalna płytka lub kawałek folii aluminiowej, którą zazwyczaj posiadamy w kuchni. Jak wyczyścić srebro solanką? Dno pojemnika należy wyłożyć folią, na której rozkładamy srebrne precjoza. Całość należy zalać gorącą (ale nie wrzącą!) wodą z dodatkiem soli. Czyszczenie srebra w tym przypadku trwa tyle, ile trwa stygnięcie wody. Po przestygnięciu solanki przedmioty wyjmuje się i płucze. Specjaliści nazywają tę metodę autolizą, a stosują ją także kolekcjonerzy.
Czym jeszcze wyczyścić srebro?
Jeśli zastanawiacie się, jak wyczyścić srebrny łańcuszek, możecie skorzystać z mieszanki kwasku cytrynowego lub soku z cytryny, mydła oraz sody oczyszczonej. Do wody z taką mieszanką należy włożyć srebrne przedmioty. Po trzydziestu minutach srebro należy wyjąć, opłukać pod bieżącą wodą i wytrzeć.
Rzadziej stosowane jest czyszczenie srebra octem, choć ta metoda jest również niezwykle skuteczna. W wielu przepisach stosowanie octu jest analogiczne jak stosowanie osolonej wody. Czyszczenie srebra jest niezwykle proste, wystarczy przedmioty ze srebra położyć na folii aluminiowej w naczyniu, a całość zalać 3 szklankami ciepłego octu, do którego dodano 3 łyżki sody oczyszczonej oraz 2 łyżki soli. Usuwany ze srebra osad będzie się unosić na powierzchni płynu. Po wyjęciu srebra z kąpieli należy całość wytrzeć do sucha. Srebro nie może być przechowywane, jeśli nie zostało dokładnie osuszone.
Czyszczenie srebra popiołem
Stosowanie preparatów płynnych nie jest jedyną metodą, jak wyczyścić sczerniałe srebro w domu. Czym wyczyścić srebro? Znaną metodą na zabrudzenia w biżuterii ze srebra jest także stosowanie popiołu, który należy nałożyć na mokrą bawełnianą ściereczkę. Delikatne pocieranie zabrudzeń powinno je usunąć w ciągu kilku sekund.
Jednak do takiego czyszczenia srebra nie wolno używać popiołu z węgla, bowiem może on zarysować srebrne powierzchnie. Po przetarciu srebra popiołem, srebrne przedmioty należy jeszcze wypolerować szmatką z flaneli.
Srebra nie trzeba będzie czyścić jeśli będzie ono dość regularnie noszone lub używane. Równie ważny jest sposób przechowywania srebrnych elementów, które powinny się znaleźć z dala od gumy czy chemikaliów.
W przypadku sztućców zaleca się ich owinięcie w papierowe ręczniki, natomiast biżuterię można owinąć w kawałek tkaniny flanelowej. Srebro nie powinno być również myte w zmywarkach, głównie ze względu na stosowane środki do mycia, natomiast srebrnej biżuterii nie powinno się nosić na basenach. Chlorowana woda może srebro dość szybko uszkodzić.